کامپوزیت ونیردندانی برای زیبایی دندان

5

کامپوزیت ونیر دندانی به‌منظور بهبود رنگ، شکل، اندازه و بافت دندان و ایجاد جذابیت بیشتر در ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. تفاوت كامپوزیت ونیر با كامپوزیت پرسلین (چینی) در این است كه مستلزم تراش دندان‌ها نبوده و یا تنها به تراش اندک نیاز داشته و کل فرآیند درمان در یك جلسه قابل انجام می‌باشد. بااین‌حال برخلاف كامپوزیت پرسلین، كامپوزیت ونیر مستعد تغییر رنگ بوده و ممکن است دوام چندانی نداشته باشد. برای ایجاد كامپوزیت ونیر دندان ، مواد کامپوزیت بر روی سطوح جلویی دندان کارشده و فرآیند تراش و تکمیل کامپوزیت تا رسیدن به فرم موردنظر زیر دستان یك جراح زیبایی دندان انجام می‌شود. کامپوزیت باندینگ یک عمل دندانپزشکی زیبایی است که طی آن یک نوع ماده دندانی- که در اینجا یک کامپوزیت رزینی (پلاستیکی) می‌باشد -  بر روی سطح دندان‌های شما قرار داده می‌شود و به شکل طبیعی دندان در می‌آید تا وضعیت ظاهری دندان‌ها صاف و مرتب شود و شما لبخند سفیدتر و زیباتری داشته باشید. دندانپزشک زیبایی می تواند از کامپوزیت باندینگ به عنوان یک عمل دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح دندان‌های شکسته و فاصله‌دار و نیز پوشاندن لکه‌هایی که بر روی سطح دندان یا پُرکردگی آن ایجاد شده است، استفاده کرد. باندینگ دندان با استفاده از کامپوزیت بر خلاف ونیرهای لامینت یا سرامیکی که نصب آنها به بیش از دو جلسه زمان نیاز دارد، تنها در عرض فقط یک جلسه قابل انجام است.

به‌منظور دستیابی به‌ظاهر طبیعی کامپوزیت ونیر دندانی دندان‌پزشک شما باید از استعداد هنری و مهارت‌های فنی موردنیاز برای انجام این نوع درمان برخوردار باشد. جراحان زیبایی دندان ما كه دارای تجربه كافی در كامپوزیت ونیر دندانی هستند، درک روشنی از ویژگی‌های مواد دندانی داشته و در ساخت و شبیه‌سازی شکل، بافت و ویژگی‌های دندان‌ها دارای تجربه كافی می‌باشند. هر شخص منحصربه‌فرد بوده و دارای فرم، خط لبخند و تقارن متفاوت می‌باشد، و دندان‌پزشکان باتجربه ما در هنگام ایجاد كامپوزیت ونیر دندانی این عوامل را کاملاً در نظر می‌گیرند.

كامپوزیت ونیر دندانی در چه مواردی استفاده می‌شود؟‌


كامپوزیت ونیر دندانی را می‌توان برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات زیبایی دندانی به همان شیوه كامپوزیت پرسلین استفاده كرد. مشکلات متداول عبارت‌اند از:

دندان‌های کج: اگر دندان‌های شما کج هستند، یك روش ایده آل برای داشتن دندان‌های سفید منظم درمان سریع ارتودنسی با چیزی شبیه به هم‌تراز کننده یا دیگر روش‌ها و متعاقب آن سفید كردن دندان‌ها و كامپوزیت ونیر دندانی می‌باشد.

دندان‌های لکه‌دار: به‌منظور رفع لکه‌های نامطلوب، نقاط سفید و / یا رنگ‌رفتگی دندان‌ها که با استفاده از یک تمیزکننده یا سفیدکننده دندانی به‌تنهایی قابل‌درمان نمی‌باشد، زیبایی دندان با کامپوزیت یک راه‌حل ایدئال است.

untitsled

دندان‌های آسیب‌دیده: هنگامی‌که دندان‌های شما دچار فرسایش اسیدی شده ( مواد دندانی در اثر پرخوری یا استفاده از نوشابه‌های گازدار دچار پوسیدگی شده) یا در اثر تصادف دچار لب‌پریدگی شده است، كامپوزیت ونیر دندان (پیوند زیبایی) اغلب ایده‌آل‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین راه‌حل و با کمترین میزان تهاجم است .

unssstitsled

رفع فاصله بین دندان‌ها: یکی از شایع‌ترین شکایت‌های زیبایی که برای رفع آن از اتصال کامپوزیت استفاده می‌شود بستن فاصله بین دندان‌های جلو (شکاف یا فاصله میان دندان‌ها)‌ یا دندان‌های دیگر است. این درمان می‌تواند تنها در یک جلسه انجام شود و یک جایگزین مؤثر برای درمان ارتودنسی یا پرسلین ونیر است.

unsssssstitsled

آیا شما کاندید خوبی برای کامپوزیت ونیر دندانی هستید؟


ونیرهای دندانی برای هر فرد یا هر دندانی مناسب نیستند. انتخاب موردی عاملی بسیار مهم در موفقیت این روش است. ونیر دندان یک روش برگشت‌‌ناپذیر است، و چنانچه نتیجه موردنظر حاصل نگردد، امکان برداشتن ساختار دندان وجود نخواهد داشت. تنها یک معاینه توسط دندان‌پزشک می‌تواند تعیین کند که آیا ونیر دندانی برای ایجاد تغییرات موردنظر شما مناسب است یا خیر. برخی از موقیت‌هایی که در آن دندان‌ها یا افراد خاص کاندید خوبی برای ونیر دندانی نیستند، عبارت‌اند از:

 • دندان‌های ناسالم. پوسیدگی دندان و بیماری فعال لثه باید پیش از ساخت و اتصال ونیر دندانی درمان شود.
 • دندان‌های ضعیف‌شده. چنانچه مقدار قابل‌توجهی از ساختار دندان تخریب و یا پر شده باشد، دندان‌ها قدرت کافی برای انجام عمل ونیر دندانی را نخواهند داشت.
 • دندان‌هایی که دارای مینای کافی نیستند. اتصال ونیر دندانی بر روی مینای دندان با موفقیت بیشتری همراه است.
 • افرادی که به فشردن یا ساییدن دندان‌ها به یکدیگر (دندان قروچه) عادت دارند. عادت دندان قروچه می‌تواند به‌سادگی موجب ترک خوردن یا شکستن ونیر دندانی شود. محافظ‌های شب دندانی می‌تواند در برخی از موارد راه‌حلی برای این مشکل باشد.
 • اشخاصی که دارای دندانهای لبه به لبه هستند (حالتی که درموقع بسته بودن دهان دندانهای پیشین بالا با هم تماس حاصل میکنند).
 • دندان‌های به‌شدت نامرتب و ناصاف. درمان ارتودنسی ممکن است برای رسیدن به نتیجه موردنظر لازم باشد.

جایگزینهای کامپوزیت ونیر دندانی چیستند؟


این موضوع به مشکل اصلی زیبایی بستگی دارد، اما جایگزین‌های عمومی عبارت‌اند از مواد ترمیمی پرسلین، مانند ونیر و روکش دندان یا درمان ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها و صاف کردن دندان‌های کج. در طول یک جلسه مشاوره با یک جراح زیبایی دندان خوب شما می‌توانید مزایا و معایب کامپوزیت و باندینگ دندان و هر یک از گزینه‌ها را موردبحث و بررسی قرار دهید.

مقایسه كامپوزیت ونیر دندانی و پرسلین ونیر دندانی


کامپوزیت ونیر دندانی

 1. حصول نتیجه نهایی خوب نیازمند مهارت‌های یک دندان‌پزشک باتجربه است. میزان پیش بینی نتیجه نهایی بیشتر بوده و بر مهارت‌های جراح زیبایی دندان هنرمند بستگی دارد و توسط تمامی دندان‌پزشکان قابل‌دستیابی نمی‌باشد.
 2. دوام آن پایین بوده و هر دو سال یک‌بار نیاز به تعویض دارند.
 3. کل فرآیند در یک جلسه قابل انجام می‌باشد.
 4. کامپوزیت ونیر بیشتر در معرض لکه‌ شدن می‌باشد.
 5. از آنجایی كه این روش مستلزم تراش دندان نبوده و یا تنها به میزان اندكی تراش نیاز دارد، ارزان‌تر بوده و میزان آسیب آن به دندان‌ها كمتر می‌باشد.

پرسلین ونیر دندانی

 1. توسط تکنسین آزمایشگاهی و دندان‌پزشک قابل انجام است.
 2. دارای دوام بیشتر بوده و نسبت به پوسیدگی مقاوم‌تر می‌باشد، بسته به نوع مراقبت به‌طورمعمول ۱۲-۵ سال دوام خواهد داشت.
 3. انجام این فرآیند به‌طورمعمول به ۳-۲ جلسه نیاز دارد، مگر اینکه شما پرسلین ونیر CERCE داشته باشید.
 4. پرسلین ونیر مستعد ایجاد لکه نمی‌باشد.
 5. ازآنجایی‌که نیازمند میزانی تراش (آماده‌سازی)‌ دندان است، برای ساختار دندان تا حدی مخرب بوده و هم‌چنین گران‌تر می‌باشد.

فرآیند اتصال کامپوزیت ونیر دندانی


یک مشاوره و معاینه توسط جراح زیبایی دندان تعیین خواهد کرد که آیا شما کاندید خوبی برای كامپوزیت ونیر دندانی هستید یا خیر. نداشتن بیماری فعال لثه / التهاب قبل از شروع هرگونه درمان زیبایی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

قبل از انجام هرگونه فرآیند ونیر باید در طی یک جلسه مشاوره در مورد رنگ موردنظر دندان و هزینه ونیر دندان  تصمیم‌گیری شود. اگر بیمار خواستار داشتن دندان‌های سفیدتر باشد، باید پیش از اتصال ونیر فرآیند سفید کردن دندان انجام شود و سپس امكان تطبیق رنگ ونیر با دندان‌های طبیعی مجاور وجود خواهد داشت. لازم به ‌ذکر است که به‌منظور حفظ ظاهر سفید دندان شما نیاز به سفید کردن دندان‌ها در فواصل معین خواهید داشت.

در ابتدا دندان‌های شما به منظور برداشتن هر گونه ساختار كالكوس یا پلاك کاملاً تمیز خواهد شد و یک سطح تمیز برای ونیر ایجاد خواهد شد.

دندان‌های شما کاملاً خشک‌شده و با استفاده از یک نخ دندان كائوچویی برای اطمینان از عدم جود هرگونه رطوبت / بزاق كه ممکن است با مواد ونیر مداخله کند، ایزوله می‌شود. سپس سطوح جلویی دندان با استفاده از اسید شسته شده تا سطح دندان‌ها ازلحاظ شیمیایی زبر شده و به چسبیدن مواد کامپوزیت به سطح دندان کمک کند.

سپس، عامل اتصال (چسب) بر سطح دندان تراشی مالیده شده و مواد کامپوزیت به‌آرامی و به‌صورت لایه‌لایه کار گذاشته‌شده تا ساختار دندان شكل بگیرد. روند مکرر اضافه کردن، حذف و تراش مواد کامپوزیت با فرآیند پالیش که برای ایجاد ونیر نهایی استفاده می‌شود، تکمیل می‌گردد. نتیجه نهایی به‌شدت به مهارت هنری جراح زیبایی دندان بستگی دارد.

دوام کامپوزیت ونیر دندانی چه مدت است؟


این موضوع به عوامل متعدد بستگی دارد؛ نوع مواد کامپوزیت مورداستفاده (تفاوت زیادی در کیفیت مواد کامپوزیت مختلف وجود دارد)، مراقبت‌های پس از درمان و عادات بیمار (بدین معنی که عادت بیمار به نوشیدن مکرر مقادیر زیاد از نوشابه‌های گازدار و دندان‌قروچه، طول عمر کامپوزیت را کمتر خواهد كرد). به‌طور متوسط، دوام كامپوزیت ونیر بین ۵-۲ سال است.

چه مراقبتی برای حفظ ونیر دندانی موردنیاز است؟


ونیر دندانی در اثر مراقبت ناصحیح ممکن است تراشیده شده و یا از محل خود خارج شوند. به‌منظور افزایش دوام و طول عمر آن‌ها به حفظ مداوم بهداشت دهان و دندان، انجام معاینات منظم و تمیز کردن آن‌ها حداقل دو بار در سال نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، باید از گاز گرفتن و یا شکستن مواد خوراکی سخت مانند آجیل و یخ اجتناب کنید.

هزینه کامپوزیت ونیر دندانی چقدر است؟


قیمت و هزینه كامپوزیت دندان به کیفیت مواد مورداستفاده، میزان تخصصی بودن فرآیند ازلحاظ فنی و مهارت، تجربه دندان‌پزشک در این زمینه بستگی دارد.