شکاف لب و کام(لب شکری) ودرمان ارتودنسی

untitled6
شکاف لب و شکاف کام (لب شکري) دو مورد از ناهنجاري‌هاي اجزاي صورت هستند که در اثر آن، از زمان قبل از تولد يک شکاف در ساختار لب بالايي باقي مي‌ماند و در نتيجه لب‌ها به درستي بر روي هم قرار نمي‌گيرند. در سقف دهان هم ممکن است شکاف‌هايي مشابه با همين شکاف لب وجود داشته باشد. شکاف لب و کام هنگامي اتفاق مي‌افتد که بافت به اندازه کافي در ناحيه دهان و لب‌ها وجود نداشته باشد و يا بافت‌هاي موجود به اندازه کافي رشد نمي‌کنند و به درستي به هم نمي‌رسند. هرچند مي‌دانيم که شکاف لب و کام در همان اوايل دوره رشد جنين اتفاق مي‌افتد، اما علت اصلي بروز آن در اغلب موارد مشخص نيست. با اين حال به نظر مي‌رسد که بروز اين ناهنجاري با عوامل ژنتيکي و محيطي که مادران در دوران بارداري در معرض آن قرار مي‌گيرند، ارتباط داشته باشد.

ما تجربه زيادي در درمان بيماري‌ها و ناهنجاري‌هاي دهان و فک و صورت داريم و با اطمينان و دلگرمي بالايي به بيماراني که نيازمند درمان و مراقبت‌هاي خاص در اين زمينه باشند، کمک مي‌کنيم. علايق و زمينه‌هاي فعاليت متخصصين ما در کلينيک تخصصي ارتودنسي و دندانپزشکي ايده‌آل، درمان ناهنجاري‌هاي پيچيده صورت از جمله شکاف لب و شکاف کام مي‌باشد.
مشاورین ما در کلینیک ارتودنسی ایده‌آل همواره آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند. شما می‌توانید از طریق شماره تماس‌های ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ درباره ساعات کار پزشکان و کلینیک و روش‌های درمانی ما مطلع شوید.

مشکلات ناشي از شکاف لب و کام


اگرچه در بحث مشکلات ناشي از شکاف لب و کام، بيشتر ملاحظات مربوط به زيبايي چهره و تأثير آن بر وضعيت ظاهري صورت مد نظر قرار مي‌گيرد، اما اين نقص مادرزادي مي‌تواند پيامدهاي خيلي بيشتر و جدي‌تري را براي بيمار به دنبال داشته باشد. مهم‌ترين مشکلات ناشي از شکاف لب و کام عبارتند از:
• مشکل در خوردن غذا – هنگامي که يک شکاف يا بريدگي در سقف دهان وجود داشته باشد، غذا و مايعات مي‌تواند از آن عبور کرده و از راه دهان به بيني وارد شود. براي بيماراني که در انتظار عمل جراحي هستند، پروتزهاي مخصوصي طراحي شده است که با استفاده از آن، غذا و مايعات مستقيماً به طرف معده هدايت مي‌شود و به اين ترتيب بيمار مي‌تواند تغذيه کافي داشته باشد.
• مشکل در تکلم - از آنجا که سقف دهان و لب بالايي به درستي شکل نگرفته‌اند، ممکن است کودکان مبتلا به اين عارضه براي تکلم صحيح و واضح مشکل داشته باشند. اغلب هنگامي که اين کودکان مي‌خواهند حرف بزنند، صدا از بيني آنان در مي‌آيد. با توجه به اينکه صحبت‌هاي اين کودکان را نمي‌توان به راحتي فهميد، براي اصلاح شيوه تکلم آنان مي‌توان از يک متخصص گفتار درماني کمک گرفت.
• عفونت گوش – شکاف لب و کام مي‌تواند منجر به انباشته شدن مايعات در داخل گوش مياني و افزايش خطر بروز عفونت گوش در کودکان شود. حتي در صورتي که اين عارضه به درستي درمان نشود، ممکن است نهايتاً باعث ناشنوايي کودک گردد. براي جلوگيري از عفونت گوش مي‌توان لوله‌هاي کوچکي را در داخل پرده گوش قرار داد تا به تخليه مايعات انباشته در گوش مياني کمک کند.
• بيماري‌هاي دهان و دندان – کودکاني که از مشکل شکاف لب و شکاف کام رنج مي‌برند، اغلب داراي دندان‌هاي افتاده، نامرتب يا جا به‌جا شده هستند که خطر بروز پوسيدگي دندان و ساير ناهنجاري‌هاي فک و دندان را در آنها افزايش مي‌دهد.

روش ارتودنسي در بيماران مبتلا به شکاف لب و کام چگونه است؟


ارتودنسي کرانيوفاسال يک زير شاخه از تخصص ارتودنسي است که تمرکز اصلي آن بر درمان بيماران مبتلا به نقايص مادرزادي صورت و دهان از جمله شکاف لب و کام و درمان لب شکری مي‌باشد. متخصص ارتودنسي کرانيوفاسال با يک گروه از پزشکان با تخصص‌هاي مختلف شامل گفتار درماني، دندانپزشکي کودکان، جراحي گوش و حلق و بيني، جراحي دهان و دندان و جراحي پلاستيک همکاري مي‌کند تا از طريق يک برنامه درماني جامع، مشکل شکاف لب و کام در کودکان را درمان نمايد.
اصولاً هدف درمان لب شکری با ارتودنسي آن است که تا جايي که ممکن باشد، همه دندان‌ها صاف و مرتب شوند و فاصله‌هاي باقيمانده بين آنها بدون استفاده از بريج يا دندان مصنوعي بسته شود.

ما ناهنجاري‌هاي فک و دهان را با استفاده از روش‌هاي غير جراحي درمان مي‌کنيم. همچنين مسئوليت کامل مراقبت‌هاي قبل و بعد از جراحي فک، از جمله نظارت و پايش نحوه رشد دندان‌ها و فک با استفاده از عکس‌هاي اشعه ايکس و قالب‌هاي دنداني را بر عهده ماست. به خاطر داشته باشيد که نتايج اين مراقبت‌ها و آزمايش‌ها بايد به منظور بهره‌برداري در ارزيابي‌ و درمان اين بيماران در درازمدت، به طور کامل ثبت و ذخيره شود.

مراحل درمان و رفع مشکل شکاف لب و کام


در سن ۸ تا ۹ سالگي
در سن ۸ سالگي، تيم جراحي وضعيت استخوان آلوئولار (استخوان پشتيباني کننده از دندان‌ها) کودک را بررسي کرده و او را براي درمان ارتودنسي و پيوند استخوان آلوئولار آماده مي‌کنند. در اغلب موارد لازم است که عمل کشيدن استخوان ماکسيلا و پيوند استخوان آلوئول (قسمتي از فک بالايي که دندان‌ها بر روي آن قرار دارند) حتماً بر روي کودک انجام شود. عمل کشيدن استخوان ماکسيلا معمولاً در سنين ۸ تا ۹ سالگي انجام مي‌شود. هدف از انجام اين عمل آن است که موقعيت دندان‌هاي کودک اصلاح شود و دندان‌ها به شکل صحيحي در تماس با يکديگر قرار بگيرند. بعد از آنکه اين عمل با موفقيت به پايان رسيد، پزشک جراح فک و صورت، يک قطعه استخوان (که از قسمت بالاي استخوان لگن کودک برداشته مي‌شود) را در محل شکاف پيوند مي‌زند تا شکل بافت استخواني کامل شود. از استخوان پيوندي به مدت ۶ تا ۱۲ ماه مراقبت مي‌شود و در طول اين مدت باید پيوند با موفقيت انجام گرفته باشد. ممکن است بسته به شدت ناهنجاري کودک، لازم باشد که بيش از يک عمل جراحي بر روي او انجام شود.
در نوزادان معمولاً اين عمل جراحي در سن سه تا شش ماهگي انجام مي‌شود و تا سن ۱۰ ماهگي نتايج آن کامل خواهد شد.

untitled7

در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگي
درمان ارتودنسي براي صاف کردن کامل دندان‌ها  را مي‌توان در زماني که همه دندان‌هاي دائمي کودک در آمده باشند (معمولاً در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگي) با استفاده از ارتودنسي ثابت  شروع کرد.
در سن ۱۸ سالگي
در تعداد قابل توجهي از بيماران مبتلا به شکاف لب و کام، لازم است که يک عمل استئوتومي (برش استخوان) براي اصلاح وضعيت دندان‌ها و همتراز کردن آنها انجام شود. اين عمل جراحي اغلب در سن حدود ۱۸ سالگي انجام مي‌شود و در اغلب موارد هم نتايج بسيار خوب و رضايت‌بخشي از آن به دست مي‌آيد