درمان دندان‌قروچه و مشکلات دندانی آن

01

دندان‌قروچه یک اصطلاح پزشکی برای ساييدن دندان‌ها به يكديگر و فشار دادن فك است.   
گاهی اوقات افراد بدون ایجاد هیچ علامت یا مشکلی دندان‌قروچه می‌روند. اما دندان‌قروچه منظم و مداوم می‌تواند موجب درد فك و ناراحتي و پوسيدگي دندان‌های شما شود. هم‌چنین می‌تواند موجب سردرد و گوش‌درد گردد.

اكثر موارد دندان‌قروچه (تقریباً ۸۰٪) به‌صورت ناخودآگاه در طول خواب رخ می‌دهد. دندان قروچه به‌طورمعمول با عوامل مؤثر مانند استرس یا اضطراب در ارتباط است.
دندان‌قروچه در هنگام بيداري نيز ممكن است فرد را مبتلا سازد، اگرچه این به‌احتمال‌زیاد رو هم زدن دندان‌ها و فک است و نه دندان‌قروچه. اکثر مردم آن را به‌صورت ناخودآگاه زماني كه در حال تمركز هستند و يا در شرايط استرس‌زا قرار دارند، انجام می‌دهند.

اگر شما از عادت دندان قروچه در هنگام خواب در خود آگاه بوده و يا به آن مظنون هستيد، به دندان‌پزشک مراجعه كنيد. دندان‌پزشک ما در کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل دهان و فك شمارا معاينه خواهد كرد تا از عدم وجود هر گونه پوشش يا حساسيت غيرطبيعي اطمينان حاصل كند. ممكن است براي شما يك گارد (محافظ) دهاني تجويز شود، يا در موارد شديد، زماني كه دندان‌قروچه قابل‌توجه است، شما ممکن است به پل يا روكش،یا جراحی نياز داشته باشيد. درمان زودهنگام دندان‌قروچه به‌منظور پيشگيري از عوارض بيشتر از اهميت بسياري برخوردار است.
مشاورین ما در کلینیک ارتودنسی ایده آل همواره آماده پاسخگویی به سؤالات شما در مورد مراقبت‌های دندانپزشکی مربوط به مشکل دندان‌قروچه هستند.

شما می‌توانید از طریق شماره تماس‌های  ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ درباره ساعات کار پزشکان و کلینیک و روش‌های درمانی ما مطلع شوید.

علت دندان‌قروچه چيست؟


دندان‌قروچه تقریباً همیشه در ارتباط با عوامل دیگر رخ می‌دهد.گمان می‌رود كه حدود ۷۰ درصد از موارد دندان‌قروچه که در طول خواب رخ می‌دهد با استرس و اضطراب در ارتباط است.
همچنین بين دندان‌قروچه و آپنه انسدادی خواب ارتباطي نزديك وجود دارد. آپنه انسدادي خواب یک اختلال خواب است كه در آن تنفس شما در طول خواب دچار وقفه می‌شود

دندان‌قروچه هم‌چنین می‌تواند ناشی از مصرف داروهای ضدجنون و ضدافسردگی باشد.
شیوه زندگی شما نيز می‌تواند مؤثر باشد. به‌عنوان‌مثال، سیگار کشیدن مداوم و استفاده از مواد مخدر تفریحی خطر ابتلا به دندان‌قروچه را افزایش می‌دهد.
پزشکان گاهی اوقات دندان‌قروچه ناشی از یک بیماری اصلي را دندان‌قروچه اوليه می‌نامند. دندان‌قروچه مرتبط با يك دارو، موقعيت يا شيوه زندگي اغلب به دندان‌قروچه ثانويه معروف است.

مشابه افراد بزرگ‌سال، مشکل دندان قروچه کودکان دلایل متعدد و متفاوت دارد، اما علائم ایجاد این مشکل ممکن است متفاوت بوده و به همین خاطر همواره امکان توجه بیش از حد یا تشخیص نامناسب آن وجود دارد.

آيا دندان‌قروچه مضر است؟


بی‌شک دندان‌قروچه می‌تواند مضر باشد. در اینجا نگاهی به عوارض بالقوه دندان‌قروچه می‌اندازیم. عوارض دندان‌قروچه می‌تواند از يك نارضایتی خفیف تا مشکلات جدی كه نیازمند توجه حرفه‌ای دندان‌پزشک است، را شامل می‌شود. دغدغه بزرگ دندان‌پزشکان تأثیر تجمعي دندان‌قروچه است:‌ یک روز دندان‌قروچه رفتن يا فشار دندان‌ها بر روي يكديگر مشکل‌ساز نيست، اما تكرار اين رفتار در طي سال‌هاي متمادي موجب پوسيدگي دندان‌های شما شده و نياز به درمان دندانپزشكي جدي را به وجود مي‌آورد. عوارض جانبی عبارت‌اند از:
لق شدن دندان‌ها از محل لثه‌ها
• افتادن دندان‌ها
شکستگي دندان‌ها
پوسيدگي دندان‌ها و ميناي دندان
• عقب رفتن لثه‌ها
• درد فك
• سردردهای عودکننده
درد دندان
• اختلالات مفصل فک

02

چه افرادي به دندان‌قروچه مبتلا می‌شوند؟


 

دندان‌قروچه بیش از میلیون‌ها نفر را مبتلا می‌سازد. اما شدت علائم و كثرت وقوع آن متغير است. دندان‌قروچه می‌تواند هم در کودکان و هم در بزرگ‌سالان رخ دهد، اگرچه در بزرگ‌سالان بین سنین ۲۵ و ۴۴ شایع‌تر است.

درمان دندان‌قروچه


 

درحقیقت درمان‌ دندان‌ قروچه شامل درمان‌های رفتاری و استفاده از گاردها يا آتل‌هاي دهاني است.

درمان‌های دیگر، مانند تمرینات ورزشي شل كردن عضلات و اقدامات بهداشتي در هنگام خواب، نيز می‌تواند به مديريت علائم كمك كند.
دندان‌پزشکان ما در گروه ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل می‌توانند در تشخيص دقيق علل دندان‌قروچه به شما كمك كنند.

گارد و آتل دهاني 


 

اگر شما در هنگام خواب با مشكل دندان‌قروچه مواجه هستيد، ممكن است به استفاده از يك گارد يا آتل دهاني در شب نياز داشته باشيد.
گارد يا آتل فشار را از روي فك برداشته و يك مانع فيزيكي بين دندان‌های بالا و پايين براي محافظت از آن‌ها در مقابل آسيب بيشتر ايجاد می‌کند. اين ابزار هم‌چنین می‌تواند صداي دندان‌قروچه در هنگام شب را كاهش دهد.
آتل دهان (كه به آتل اکلوزال یا صفحه گازگرفتن نيز معروف است) از پلاستیک سخت‌تر ساخته‌شده و دقیقاً بر روی دندان‌های بالا یا پایین شما قرار می‌گیرد.
آتل‌های دهاني در كاهش علائم دندان‌قروچه مؤثرتر از گاردهاي دهاني عمل نمی‌کنند. آتل سال‌ها دوام می‌آورد، اما گاردهاي دهاني معمولاً کمتر از یک سال دوام‌دارند. بااین‌حال، آتل‌های دهاني گران‌تر هستند.
اگرچه گاردها و آتل‌های دهاني ممکن است فعالیت عضلانی در فک را در هنگام شب كاهش دهند، اما تنها قادر به كنترل اين بيماري هستند و نه درمان آن.

درمان علت اصلي 

درمان‌های روان‌شناختی، مانند رفتاردرمانی شناختی، می‌تواند برای درمان هرگونه مشکلات روانی اصلي، مانند استرس و اضطراب، که ممکن است موجب دندان‌قروچه گردد، استفاده شود.
اگر دندان‌قروچه شما با استرس در ارتباط باشد، سعي كنيد استراحت كرده و خواب شبانه خوب داشته باشيد. اقدامات ريلكسي كه می‌توانید پيش از رفتن به رختخواب انجام دهيد، عبارت‌اند از:‌
• یوگا
• تنفس عمیق
• ماساژ
• مطالعه
• دوش گرفتن
• گوش دادن به موسیقی
اقدامات مختلف برای افراد مختلف کارآيي خواهد داشت.

ترک عادت

تكنيك‌هاي عادت معکوس براي ترك عادت دندان‌قروچه شما طراحی‌شده‌اند. بااین‌حال، هیچ‌گونه شواهد علمی دال بر درمان دندان‌قروچه توسط تكنيك‌های عادت معكوس وجود ندارد.

اگر شما در زمان بيداري دندان‌قروچه می‌روید، سعي كنيد ركوردي از تعداد دفعات دندان‌قروچه در طول يك روز ثبت نماييد. سپس شما می‌توانید از زمان و دليل دندان‌قروچه خود آگاه شويد - برای مثال، زمانی در حال تمرکز بوده و يا دچار استرس هستيد.
آگاهي از عادت ترك آن را آسان‌تر می‌سازد.  برای ترك عادت، شما می‌توانید هنگامی‌که خودتان را در حال دندان‌قروچه يا ساييدن دندان‌ها به يكديگر می‌یابید، فك خود را شل كنيد.  به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید فك خود راکمی بازکرده و یا زبان خود را به‌آرامی بین دندان‌های بالا و پایین قرار دهيد.
تكنيك‌هاي عادت معکوس ممکن است توسط یک درمانگر آموزش‌دیده متخصص استفاده شود، و یا خود شما می‌توانید آن‌ها را با استفاده از یک برنامه کامپیوتری یا کتاب خود-آموز  امتحان کنید.  پزشك شما می‌تواند توصیه‌هایی به شما ارائه دهد.

درمان و پیشگیری از مشکلات دندانی

داشتن چكاب منظم دندان و درمان زودهنگام مشكلات ناشي از دندان‌قروچه به‌منظور پيشگيري از آسیب‌های بيشتر از اهميت برخوردار است.

برای مثال، اگر دندان‌قروچه موجب ترک‌خوردگی دندان‌ها شده و درمان نشود، عصب دندان شما مرده و آبسه دنداني ايجاد می‌شود. درنتیجه، شما ممکن است به درمان ريشه (عصب کشی) نياز پيدا كنيد.
در موارد شدید، دندان شما می‌تواند دچار شكستگي شود. در چنين مواردي، پزشك شما قادر به نجات دندان نبوده و شما مجبور به كشيدن دندان خود هستيد.

مشکلات دندانی، مانند انحراف، ترک‌خوردگی، کجي و یا افتادن دندان، به‌طورمعمول با درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی، مانند دندان‌های مصنوعی، پوشش و روکش قابل‌درمان است.
این درمان‌ها گاهی اوقات می‌تواند در سطح جویدن دندان‌های شما تغيير شكل ايجاد كرده و دندان‌قروچه را متوقف سازد. اين نوع درمان دنداني مستلزم پرداخت هزينه سنگين بوده و گران می‌باشد.

ارتودنسی نیز یک روش اصلاح دندانی برای درمان دندان قروچه در کودکان است.

پيشگيري از دندان‌قروچه 


 

برای کمک به پيشگيري از دندان‌قروچه، توجه به نكات زير ضروري است:‌
• چکاب‌های دنداني مرتب داشته باشيد
• از چگونگي تأثیر استرس و اضطراب بر خود آگاهي يافته و تكنيك‌هاي تمدد اعصاب مفيد براي خود را شناسايي كنيد
• سيگار را ترك كنيد (اگر سیگار می‌کشید)‌
• از جويدن خودكار، مداد و ديگر اشياء غيرخوراكي اجتناب كنيد
• از زمان دندان‌قروچه خود آگاه شويد (اگر در بيداري دندان‌قروچه می‌روید) با شل كردن عضلات فك خود سعي كنيد اين عادت را ترك نماييد