درمان جلو بودن دندان ها و فک پایین با ارتودنسی و جراحی

untitled

موقعیت فک پایین و اینکه چگونه دندان‌ها، فک پایین را در بهترین موقعیت مکانیکی و فیزیکی قرار دهند، مهم‌ترین مؤلفه‌ی اصلاح یک ناهنجاری دندانی است.

ناهنجاری‌های دندانی به کلاس‌های مختلفی دسته‌بندی می‎‌شوند. از دیدگاه دندانپزشکان منظور از ناهنجاری‌ دندانی چگونگی قرار گرفتن دندان‌‌ها بروی یکدیگر است. رابطه‌ی نزدیکی بین ناهنجاری‌های دندانی و اختلالات مفصل گیجگاهی- فکی (TMJ) وجود دارد.

شما می‌توانید پیرامون مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین خود با یکی از ارتودنتیست‎‌های ما مشورت کنید. آن‌ها شما را در مورد چگونگی کارکرد روش‌های درمانی این مشکل آگاه خواهند کرد.

برای مشاوره و رزرو نوبت میتوانید از طریق شماره تماس‌های۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

علائم جلو بودن دندان و فک پایین


بیرون‌زدگی فک پایین و ناهم‌ترازی دندان‌ها مشکلی ناپسند است که ممکن به دلایل مختلفی ایجاد شود. در اثر این مشکل برخی از بیماران عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند، درد ناشی از اختلالات TMJ مانند سردرد را تحمل می‌کنند و نمی‌توانند با دندان‌های جلویی خود به ساندویچ گاز بزنند. جلو بودن دندان‌ها و فک پایین عزت نفس را از برخی از افراد می‌گیرد. برخی ترکیبی از مشکلات زیبایی و فیزیکی را دارند. مشکلات زیبایی و آوایی تأثیر عمده‎‌ای بر اعتماد به نفس افراد دارد.

u1

برخی از نمونه‌ها و علائم این مشکل در ادامه ارائه می‌شوند:

دندان‌های ناهم‌تراز

برخی از بیماران از ارتودنسی، سیم‌کشی دندان و ارتودنسی نامرئی برای درمان این مشکل استفاده می‌کنند ولی هیچکدام تأثیری ندارد. برخی به مشکل شکستگی و فرسودگی زودهنگام دندان‌ها دچار می‌شوند. عمل گاز زدن در برخی به درستی انجام نمی‌شود و همین مشکل باعث از بین رفتن ونیرهای سرامیکی دندانشان می‌شود. دندان‌های نامرتب و گاز زدن نامتعادل باعث شکستن دندان برخی از بیماران می‌شود.

u2

علائم پیری صورت

در صورتیکه بیمار بهترین احساس خود را نداشته باشد، بهترین ظاهر را نخواهد داشت، حتی اگر عمل بوتاکس یا عمل لیفت صورت و جراحی‌های زیبایی و فک را هم انجام دهد، باز هم احساس جوانی نخواهد داشت. اگر بیماران احساس خوبی نداشته باشند، علائم پیری آغاز خواهند شد. درمان‌هایی که با هدف معکوس کردن نشانه‌های پیری انجام می‌شوند، باید بتوانند سلامت بیمار را بهبود دهند و اصلاحاتی فیزیکی مانند کاهش سردرد و گردن درد را ایجاد کنند.

untitleod1

مشکلات مرتبط با اختلالات مفصل گیجگاهی – فكی (TMJ)

ممکن است بیماران بدون علائم باشند، باز با این حال در معرض خطرات فیزیکی قرار دارند و خود اطلاع ندارند که مشکلاتی مانند بیدار شدن بیش از حد از خواب، مشکلات هضم غذا و دردهای گردن و شانه ممکن است بواسطه‌ی دندان‌های نیش نامناسب آن‌ها باشد. در برخی بیماران مشکلاتی از قبیل سر درد، درد مفصل فک، قفل شدن آرواره‌ها و صداهای مفصل فک نیز مشاهده می‌شود.

untiutled22

شکل صورت

در این بیمارن، فک پایین بیرون زده، صورت گرد شده و چانه‌ای پیش افتاده با ظاهری بزرگ مشاهده می‌شود. با این حال وقتی بزرگی فک اندازه‌گیری می‌شود، اندازه‌ی آن طبیعی است. در این حالت پروفایل صورت بیمار نیاز به اصلاح دارد، ولی او از این موضوع که می‌تواند بدون جراحی و با روش‌های غیرتهاجمی این اصلاح را انجام دهد، اطلاع ندارد. زمانیکه بیماران مبتلا به عارضه‌ی جلو بودن دندان‌ها و فک پایین، متوجه می‌شوند که فک پایین آن‌ها از اندازه‌ای طبیعی برخوردار است، نسبت به روش‌های درمان این مشکل از جمله ارتودنسی فک پایین ،بسیار علاقه‌مند می‌شوند. در واقع فک پایین این بیماران در موقعیت نادرستی قرار گرفته است که به کمک روش‌هایی درمانی مناسب قابل اصلاح است.

untiitled5

درمان مشکل جلو بودن دندان و فک پایین


اصلاح مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین از روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است، با این حال انتخاب روش مناسب به عواملی چون شدت مشکل، سن و وضعیت کلی پزشکی بیمار وابسته است. کمک گرفتن از یک ارتودنتیست خوب بهترین راهکار است که می‌تواند به بهترین و مؤثرترین شیوه این مشکل را رفع کند. در صورتیکه این عارضه بدون درمان رها شود، ممکن است به مشکلاتی از قبیل؛ اعتماد به نفس پایین، مشکلات گفتاری، فرسودگی مینای دندان، سلامت دهانی ضعیف، مشکلات گاززدن، درد مفصل فک پایین و صداهای فک منجر شود. در صورت ایجاد شرایط اپن بایت (عدم همرسی دندان‌های بالا و پایین)، احتمالاً این وضعیت می‌تواند مشکلات جدی برای زندگی شما ایجاد کند. در حقیقت مشکل اپن بایت می‌تواند بر نحوه قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر، توانایی جویدن غذا و اعتماد به نفس شما تاثیر منفی داشته باشد. علاوه بر این باید بدانید اصلاح مشکل اپن بایت یک درمان ساده نیست و احتمالاً نیازمند استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی مثل بریس و براکت‌های شفاف و گاهی اوقات حتی عمل جراحی است.

اصلاح مشکل جلو بودن دندان و فک پایین در کودکان

اصلاح مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین در افراد زیر ۱۸ تا ۲۱ سال، به دلیل اینکه استخوان‌ها در این نواحی هنوز به رشد کامل نرسیده‌اند، آسان است. در این افراد به کمک سیم‌کشی دندان و سایر روش‌های درمانی براحتی می‌توان استخوان‌ها و دندان‌ها را اصلاح کرد و در صورت موفقیت نتایج آن دائمی خواهند بود.

هدگیر

روشی مرسوم برای درمان مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین شدید در کودکان، پوشیدن چانه‌بند و هدگیر برای حداقل ۱۲ ساعت در روز است. بنابر نظر پزشکان، این روش معمولاً به عنوان بهترین درمان برای کودکان بین سنین ۵ تا ۷ سال انتخاب می‌شود که به دنبال آن، به ۱ الی ۳ سال استفاده از سیم‌کشی دندان نیز نیاز خواهد بود. بسیاری از کودکان با این روش و بدون نیاز به جراحی‌های اصلاحی این عارضه، قادر به درمان خواهند بود.

اکسپندر فک بالا

یکی دیگر از روش‌های ارتودنسی رایج برای درمان مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین استفاده از اکسپندر فک بالا است. معمولاً این روش به یکسال زمان برای درمان کامل نیاز دارد و پس از آن برای حصول اطمینان از اینکه دندان‌ها و فک پایین مجدداً از ترتیب و تراز خود خارج نمی‌شوند، از یک نگهدارنده استفاده خواهد شد. این درمان شامل یک سیم یا نواری فلزی است که در سقف دهان ثابت می‌شود و یک سوراخ کلیدی در مرکز آن قرار دارد که با کلیدی فعال می‌شود تا در طول شب عمل کند. در طول دوره‌ای یک ساله، این درمان فک بالا را گسترش خواهد داد تا در نهایت بروی فک پایین قرار بگیرد.

اصلاح مشکل با استفاده از مینیپلیت‌ها

قرار دادن موقت مینی‌پلیت‌های تیتانیومی، روشی نسبتاً جدید و موثر در درمان مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین است. در این روش نیروهای ارتوپدیک خالص منتقل شده به استخوان از طریق کش‌های بین فکیِ روی مینی پلیت‌ها اعمال می‌شوند. استفاده از این روش بر خلاف ماسک صورت که در سن ۷ سالگی باید انجام شود، می‌تواند از سنین پایین‌تر یا در صورت لزوم بالاتر آغاز شود. استفاده از مینی‌پلیت‌ها به دلایل بسیاری نسبت به درمان با ماسک صورت بیشتر ترجیح داده می‌شود، ولی به مشارکت مستقیم کودک در تعویض کش یک مرتبه در روز نیاز دارد.

جراحی اصلاحی مشکل جلو بودن دندان و فک پایین

اصلاح مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین در بزرگسالان، به دلیل تکمیل رشد استخوان‌ها و دندان‌ها، بسیار سخت‌تر است و معمولاً به جراحی و سپس استفاده از بریس نیاز خواهد داشت. در این روش به اصلاح استخوان‌های فک تا هم‌ترازی دندان‌ها نیاز خواهد بود. بر اساس شرایط بیمار، ارتودنتیست ممکن است برای حصول اطمینان از نتایجی دائمی، استفاده از سیم‌کشی یا نگهدارنده را برای بیمار تجویز کند.

مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین در تمام سنین قابل اصلاح است، لیکن بسته به شرایط بیمار، به امتحان شیوه‌های مختلف نیاز خواهد بود. کودکان، نوجوانان و جوانان نتایج بهتری را در استفاده از بریس برای درمان این مشکل خواهند داشت. افراد مسن‌تر برای درمان این مشکل، به احتمال زیاد به انجام جراحی و پس از آن استفاده از سیم‌کشی ارتودنسی برای تکمیل درمان نیاز خواهند داشت.

untitled6

اصلاح مشکل جلو بودن دندان و فک پایین

ونیر‌های سرامیکی لوازم پوششی در عمل‌های زیبایی هستند و پروفایل صورت و یا دندان‌های نیش را اصلاح نمی‌کنند. جراحی‌های فک و روش‌های درمانی غیرتهاجمی جایگزین، روش‌های حقیقی اصلاح دندان‌های نیش هستند. میزان شدت مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین در انتخاب روش درمانی تأثیرگذار است. به عنوان مثال ممکن است بیماری با مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین شدید، روش‌های غیرتهاجمی درمان را انتخاب کند، لیکن ممکن است نتایج بدست آمده به اندازه‌ی نتایج جراحی فک مطلوب نباشند.

ونیرهای سرامیکی به سطح بیرونی دندان‌های فک بالا پیوند می‌خورند تا استخوان آرواره‌ی فک بالا را بزرگتر جلوه دهند. استفاده از ونیرهای سرامیکی، از آن جهت که شکل و پروفایل صورت بیمار را اصلاح نمی‌کنند، به عنوان روشی برای درمان مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین شناخته نمی‌شود. پزشکانی که استفاده از ونیرهای سرامیکی برای رفع مشکل جلو بودن دندان‌ها و فک پایین را توصیه می‌کنند، خود به خوبی می‌دانند که این روش این مشکل را اصلاح نخواهد کرد، زیرا که این روش یک ابزار زیبایی است و قدرت درمان و اصلاح دندان‌ها را ندارد. این ونیرها قادر به اصلاح خطرات مرتبط با اختلالات مفصل گیجگاهی – فكی و مشکلات اعتماد به نفس مرتبط با عارضه‌ی جلو بودن دندان‌ها و فک پایین نیستند. در واقع استفاده از ونیرهای سرامیکی عمدتاً روشی تهاجمی محسوب می‌شود که نه‌ تنها مشکلات کنونی را از بین نمی‌برد بلکه بعدها منجر به مشکلات جدیدی نیز خواهد شد.

untiytled77