جرمگیری دندان یا بروساژ دندان: روش و هزینه

l

احتمالاً بعضی دندان‌های شما کمی حساس بوده یا لثه‌های شما در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خون‌ریزی خفیف می‌شود. بسیاری افراد هنگام مشاهده این شرایط نگران ملاقات بعدی خود با دندان پزشک و اظهارنظر وی درباره وضعیت دندان‌های خود خواهند شد. بطور خاص این افراد نگران ابتلا به بیماری‌های لثه و نیاز به انجام عمل جراحی برای درمان آنها می‌باشند.

به هر حال نیازی به نگرانی زیاد در این رابطه نیست. حتی در صورتی که متوجه علائم بیماری لثه مثل ورم یا خونریزی لثه‌ها، حساسیت یا لق شدن آنها، بوی بد دهان یا سایر موارد مانند آن شدید، باز هم احتمال دارد دندانپزشک بتواند این شرایط را بدون نیاز به عمل جراحی درمان نماید. امروزه معمولاً برای درمان بیماری‌های لثه بدون عمل جراحی از روش جرمگیری یا بروساژ استفاده می‌شود.

در کلینیک تخصصی ارتودنسی و دندانپزشکی ایده‌آل از روش‌های غیرجراحی موثر برای درمان بیماری‌های لثه از جمله التهاب و خون‌ریزی لثه و عوارض ناشی از این بیماری‌ها مثل لق شدن و از بین رفتن دندان استفاده می‌شود. در واقع برای درمان بیماری‌های لثه، روش جرم‌ گیری دندان یک درمان اولیه و موثر بوده و می‌تواند از بروز مشکلات جدی تر برای لثه‌ها و دندان‌ها پیشگیری کند.

مشاورین ما همواره در جهت اطلاع‌رسانی درباره ساعات کار پزشکان و روش‌های درمان آنها با شما همکاری خواهند کرد. شما می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

مزایای جرم‌ گیری دندان


  • پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های سیستمیک- باکتری‌های دهانی موجود در عفونت‌های دهان و دندان می‌توانند از طریق جریان خون در سایر نقاط بدن پخش شوند. تحقیقات انجام شده در این حوزه نشان می‌دهد بیماری‌های ریه، قلب، دیابت، سرطان، کاهش وزن نوزاد، و سایر مشکلات مشابه با ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان ارتباط دارند.
  • کاهش التهاب و خونریزی- کاهش التهاب ایجاد شده در ارتباط با پوسیدگی‌های دندان برای حفظ سلامت دهان لازم و ضروری است. هنگامی که حفره‌های لثه (پاکت) ملتهب شده و عمق آنها به بیش از ۳ میلی‌متر می‌رسد، احتمال ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان به خاطر ایجاد محل مناسب برای تجمع باکتری بطور مشخص افزایش پیدا می‌کند.
  • بوی بهتر دهان- یکی از علائم و نشانه‌های معمول بیماری‌های دهان و دندان بوی بد دهان یا هالیتوزیس است. به این ترتیب جرم گیری دندان می‌تواند به کاهش بوی بد از طریق خارج کردن مواد غذایی و باکتری‌ها از دهان کمک کند.
  • تاثیرات ظاهری- به عنوان یک مزیت اضافی، در صورتی که سطح دندان‌های شما دچار لک شده باشد، این لک‌ها بطور عادی با جرم‌ گیری دندان‌ها پاک خواهند شد. به این ترتیب دندان‌های لک شده ظاهر بهتری بعد از جرمگیری پیدا خواهند کرد.

چه زمان استفاده از روش جرم‌گیری دندان مناسب است؟


  • در صورتی که شما دچار مشکل ژنژیویت یا التهاب لثه‌ها شده باشید، احتمالاً دندان پزشک به شما توصیه می‌کند از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای رفع مشکل خود استفاده کنید. به هر حال اگر مشکل شما مربوط به پریودنتیت یا عفونت لثه‌ها باشد، احتمالاً جرمگیری دندان می‌تواند به بهبود شرایط نامناسب لثه‌ها و دندان‌ها بدون نیاز به عمل جراحی کمک کند.
  • بیماری‌های لثه می‌توانند برای فرد دردناک شده و در موارد حاد باعث از دست دادن دندان‌ها شوند. این بیماری‌ها همچنین به خاطر اینکه وارد شدن باکتری به بدن و ایجاد التهاب را امکان‌پذیر می‌کنند، ریسک ابتلای فرد به سایر بیماری‌ها را افزایش می‌دهند. در حقیقت ابتلا به بیماری‌های لثه باعث تولید یک نوع پروتئین خاص در بدن شده که با ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته ارتباط دارد.
  • بدن از منابع خود برای مبارزه با التهاب استفاده می‌کند و این شرایط باعث درگیر شدن سیستم ایمنی با عفونت‌های احتمالی می‌شود. به این ترتیب توانایی سیستم ایمنی برای ایمن نگه داشتن وضعیت بدن در برابر سایر عوامل بیماری‌زا کاهش پیدا می‌کند.
  • در صورتی که دندانپزشک تشخیص دهد فرد به بیماری پریودنتیت مبتلا شده است، جرم‌ گیری دندان‌ معمولاً اولین درمان غیر جراحی انتخاب شده برای رفع مشکل خواهد بود.
  • جرمگیری دندان‌ها به دو روش با بیماری‌های لثه مبارزه می‌کند: از طریق پاک کردن پلاک‌های تشکیل شده بر روی دندان‌ها و نیز صاف کردن سطح دندان که محل تجمع باکتری می‌باشد. هر چه زودتر از این درمان برای بیمار استفاده شود، احتمال موفقیت در درمان بیمار بدون عمل جراحی افزایش یافته و ریسک از بین رفتن دندان‌ها حداقل خواهد بود.

l1

جرم‌گیری دندان چگونه انجام می‌شود؟


جرمگیری در حقیقت با فرآیند تمیز کردن عمیق دندان ارتباط دارد. به این ترتیب جرم‌گیری شامل پاک کردن پلاک‌های ایجاد شده در زیر خط لثه با استفاده از ابزارهای دستی یا روش مافوق صوت می‌باشد. هنگامی که دندانپزشک جرم‌ گیری را انجام می‌دهد، در وقع به آرامی سطح دندان‌های شما را سایش داده، لکه‌های سخت ایجاد شده بر روی سطح دندان و ریشه‌های آن را تمیز می‌کند و به این ترتیب محیط مناسب برای تجمع باکتری‌ها را از بین می‌برد.

l2

برای جرم‌گیری دندانپزشک می‌تواند از دو روش مختلف استفاده کند. در روش مکانیکی از یک ابزار دستی برای پاک کردن جرم دندان ایجاد شده بر روی دندان استفاده می‌شود و در روش مافوق صوت، دسته مخصوص با ایجاد لرزش‌های خفیف پلاک‌ها را از بین برده و دندان‌ها را تمیز می‌کند. توجه داشته باشید جرمگیری مافوق صوت ناراحتی بیشتری را برای بیمار ایجاد می‌کند. در این شرایط به جای ساییدن و پاک کردن دندان‌ها، سر دستگاه از یک سمت به سمت دیگر با سرعت بالا حرکت می‌کند و به این ترتیب پلاک و باکتری را از روی دندان پاک می‌نماید. گاهی اوقات دندان‌پزشکان دو روش جرم گیری مکانیکی و مافوق صوت را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا به این ترتیب بتوانند پلاک‌های تشکیل شده زیر خط لثه را پاک نمایند.

آیا جرم‌گیری دندان دردناک است؟

بعضی افراد این درمان را دردناک می‌دانند، اما سایر افراد فکر می‌کنند جرم‌ گیری دندان راحت نیست. به همین خاطر دندانپزشک از بی‌حسی موضعی برای بی حس کردن دهان قبل از شروع درمان استفاده می‌کند. به این ترتیب نباید بیمار در طول درمان احساس درد و ناراحتی داشته باشد. در واقع در این شرایط بیمار فقط وارد شدن فشار به دهان خود را در طول درمان احساس خواهد کرد.

هنگامی که این درمان کامل شد، دندانپزشک توصیه‌های پس از درمان را در اختیار بیمار قرار داده و درباره شرایط عادی مورد انتظار پس از درمان با وی صحبت می‌کند.

در صورتی که علاقه‌ای به جرمگیری دندان‌های خود ندارید، بهترین روش برای پیشگیری از جرم‌گیری دندان رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان با اتخاذ اقدامات احتیاطی و مراقبتی است. مسلماً در این رابطه لازم است بطور منظم مسواک زده و نخ دندان بکشید، سیگار کشیدن را ترک کنید، از رژیم غذایی دارای سطح بالای شکر دوری کنید، و دندان‌های خود را به یکدیگر فشار ندهید. در نظر گرفتن این توصیه‌ها در زندگی روزمره می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه را بطور مشخص کاهش دهد.

مراقبت‌های پس از جرم‌گیری دندان

جرمگیری یا بروساژ یک درمان سرپایی است. به همین خاطر زمانی که این درمان کامل شد، بیمار می‌تواند به خانه بازگشته و استراحت کند. با وجودی که این درمان جراحی نیست، لازم است بیمار مراقبت بیشتری از دندان‌ها و لثه‌های خود پس از جرمگیری داشته باشد تا به این ترتیب به بهبود شرایط آنها پس از درمان کمک نماید.

در صورتی که دندانپزشک از مواد بی‌حسی برای جرم‌ گیری استفاده کرده باشد، لازم است در حالت بی‌حسی از خوردن غذا اجتناب شود. در حقیقت در این شرایط ممکن است فرد لب‌ها یا زبان خود را گاز گرفته و به خود آسیب وارد کند. علاوه بر این دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند از داروهای ضدالتهاب همچون ایبوپروفن در صورت نیاز به کاهش درد و ورم احتمالی استفاده کنید. همچنین بعضی مواقع لازم است بیمار برای خارج کردن فیبرهای آنتی بیوتیک قرار داده شده روی لثه‌ها مجدداً به مطب دندانپزشک مراجعه کند.

رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان می‌تواند به فرآیند بهبود شما کمک کند. به همین خاطر لازم است فرد از مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، و دهان شویه برای مراقبت از دهان خود در برابر باکتری و پلاک استفاده کند. با ترمیم لثه‌ها پس از جرم‌ گیری، دندان‌ها یا لثه‌ها حساسیت بیشتری نسبت به قبل پیدا خواهند کرد. در صورتی که مسواک زدن دندان‌ها پس از درمان برای شما دشوار بود، می‌توانید به این منظور از خمیردندان‌های مخصوص تولید شده برای دندان‌های حساس استفاده کنید.

مدت زمان لازم برای جرم‌گیری

معمولاً کامل شدن فرآیند جرمگیری به بیش از یک جلسه درمان نیاز دارد. با توجه به اینکه این فرآیند می‌تواند دندان‌های شما را تا حدودی حساس نماید، دندانپزشک سعی خواهد کرد در هر مرحله عملیات جرم‌گیری را فقط بر روی یک بخش از دندان‌ها انجام دهد. تعداد جلسات درمان در این شرایط به شدت بیماری لثه و میزان رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. به این ترتیب کامل شدن این فرآیند به سه تا چهار جلسه درمان نیاز خواهد داشت. برای جرم‌ گیری دندانپزشک زمان بندی جلسات ملاقات برای درمان را انجام داده و معمولاً یک هفته فاصله بین این جلسات برای ریکاوری در نظر می‌گیرد. پس از تکمیل درمان بیمار می‌بایست مراقبت بیشتری از وضعیت دهان و دندان خود داشته باشد تا به این ترتیب از بازگشت مجدد بیماری‌های لثه پیشگیری شود.

خطرات درمان


با وجودی که جرم‌گیری دندان‌ها یک روش درمانی پرخطر نیست، در بعضی موارد نادر احتمال عفونت لثه‌ها پس از این درمان وجود دارد. به این ترتیب به منظور پیشگیری از عفونت، دندانپزشک ممکن است از فیبرهای آنتی‌بیوتیک در زیر خط لثه‌ها استفاده کند و این فیبرها با گذشت یک هفته از تکمیل درمان از دهان بیمار خارج می‌شوند. در صورتی که بیمار در معرض ریسک بالای عفونت قرار داشته باشد، ممکن است برای وی مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک قبل و پس از درمان تجویز گردد تا به این ترتیب از وارد شدن باکتری‌ها به جریان خون جلوگیری شود.

هزینه درمان


هزینه جرم‌ گیری دندان به دندانپزشک انتخاب شده و نرخ‌های مرکز درمانی بستگی دارد. معمولاً جرم‌گیری دندان با عکس‌برداری رادیولوژی و معاینه دندان‌ها توسط دندانپزشک انجام می‌شود. به این ترتیب کل هزینه درمان در این شرایط به خدمات اضافی دریافت شده و نیز تعداد و نوع عکس رادیولوژی استفاده شده برای درمان بستگی خواهد داشت. بعضی از انواع خدمات بیمه معمولاً ۱۰۰% هزینه‌های تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها را برای یک یا دو بار در سال پوشش می‌دهند و برخی دیگر ممکن است مبلغ مشخصی از این هزینه‌ها را به شما در هر سال پرداخت کنند. هزینه پرداخت شده به شما در این شرایط احتمالاً کمتر از هزینه جرمگیری دندان‌ها خواهد بود.