اصلاح ودرمان اپن بایت(به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین)

open-bite1

اپن بایت (open bite) یک نوع نامرتبی دندان یا قرارگیری نامناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر است که برای اصلاح آن معمولاً لازم است از درمان ارتودنسی استفاده شود. در حقیقت، اپن بایت اصطلاحی است که برای توضیح شرایطی که در آن دندان‌های بالا و پایین فک نتوانند از نظر فیزیکی با یکدیگر در هنگام بسته شدن فک‌ها تماس داشته باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالت ایده آل، هنگام بسته شدن فک لازم است دندان‌های بالا بر روی دندان‌های پایین از نظر عمودی به مقدار کم هم‌پوشانی داشته باشند و میزان این هم‌پوشانی در شرایط عادی در حدود ۲۵ درصد است. توجه داشته باشید تمام کودکان با اپن بایت قدامی (اپن بایت در ارتباط با دندان‌های جلوی دهان) در طول دوره رشد دندان‌های دائمی (پس از افتادن دندان‌های شیری) مواجه می‌شوند.

در صورتی که شما با مشکل اپن بایت روبرو هستید یا فرزند شما به این مشکل دچار است، لطفاً برای درمان این شرایط صبر نکنید و هم‌اکنون با ما از طریق شماره تلفن ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.
هنگام ملاقات با متخصصین ارتودنسی در گروه ارتودنسی ایده آل، متخصصان ما مشاوره اولیه لازم را به شما ارائه کرده و نیاز به استفاده از روش‌های درمان مناسب را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهند. در این جلسه مشاوره، متخصصین این کلینیک درباره روش‌های درمان قابل استفاده برای رفع مشکل صحبت کرده و به سوالات احتمالی شما در این رابطه پاسخ می‌دهند. به خاطر داشته باشد، کلینیک ارتودنسی ایده آل یکی از برترین کلینیک‌های ارائه خدمات ارتودنسی در کشور است.

دلایل ایجاد اپن بایت


سه دلیل اصلی می‌توانند علت ایجاد اپن بایت در افراد مختلف باشند. این دلایل عبارت‌اند از مشکلات دندان، مشکلات اسکلتی، و عادت‌های بد و نامطلوب. به این ترتیب نیاز به استفاده از ارتودنسی برای درمان اپن بایت با توجه به علت ایجاد آن مشخص می‌گردد. گاهی اوقات دلیل این مشکل ژنتیک بوده و شرایط اسکلتی همچون رشد بیش از حد دندان‌های آسیاب یا استخوان‌های فک باعث اپن بایت می‌شود. در اصطلاح به این شرایط هیپردایورجنت (hyperdivergent) یا اپن بایت اسکلتی گفته می‌شود. هیپردایورجنت در اکثر مواقع علت ایجاد مشکل اپن بایت در بین افراد مختلف می‌باشد.

یکی از انواع دیگر اپن بایت در اصطلاح اپن بایت ساده نامیده می‌شود. در این حالت موقعیت دندان‌ها در دهان کودک با یکدیگر ادغام شده و برخی دندان‌های شیری با دندان‌های دائمی جوش می‌خورند. مشکل اپن بایت همچنین می‌تواند در نتیجه شرایط نامناسب دهان و دندان در نتیجه شرایط زیر ایجاد شود:

  • مکیدن لب پایین
  • مکیدن انگشت شست- مطالعات انجام شده بر روی مشکلات اصلی دندان نشان می‌دهد زمان ایده آل برای متوقف کردن فرآیند مکیدن انگشت در حدود سن ۳ یا ۴ سالگی است. امروزه بسیاری از متخصصین دندانپزشکی کودکان ادعا می‌کنند تغییرات ایجاد شده در نحوه قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر در نتیجه مکیدن انگشت در صورتی که کودک این عادت را قبل از شروع رشد دندان‌های دائم (یعنی در حدود سنین ۵ یا ۶ سالگی) ترک کند، قابل بازگشت هستند. به هر حال ادامه دادن این عادت بعد از این سن می‌تواند مشکلات خاص برای کودک ایجاد کند که اصلاح آن‌ها معمولاً نیازمند استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی است.
  • عادت بیرون راندن زبان (Tongue thrusting)- الگوی بلع نامناسب که در آن در هنگام بلع، صحبت کردن، و حتی در هنگام استراحت، زبان به دندان‌های جلو فشار داده می‌شود.
  • قرارگیری زبان در جلوی دهان- در این شرایط هنگام استراحت موقعیت زبان بیش از حد در جلوی دهان قرار می‌گیرد و این وضعیت باعث می‌شود به دندان‌ها فشار وارده شده و با گذشت زمان فرد به مشکل اپن بایت دچار گردد. علاوه بر این، تنفس از طریق دهان نیز می‌تواند باعث شود موقعیت قرارگیری زبان کودک در دهان نسبت به حالت عادی جلوتر باشد.

مشکلات اپن بایت که با شرایط اسکلتی یا عادت‌های نامناسب دهانی ارتباط نداشته باشند، معمولاً به خودی خود با گذشت زمان برطرف و اصلاح می‌شوند. به این ترتیب اصلاح اپن بایت در بیش از ۸۰ درصد افراد دچار آن در زمانی مشاهده می‌شود که هنوز فرد در دهان خود ترکیبی از دندان‌های شیری و دندان‌های دائم دارد.

open-bite-2

مشکلات اپن بایت


برخی مشکلات خاص ممکن است به خاطر عدم درمان اپن بایت برای فرد ایجاد شود. به این ترتیب به خاطر افزایش تماس، دندان‌های انتهای دهان به سادگی و با سرعت بیشتر در مقایسه با شرایط عادی دچار فرسایش می‌شوند و این شرایط می‌تواند فرآیند جویدن غذا را برای کودک دردناک و سخت کند. مشکلات گفتاری یکی از مشکلات دیگر معمول در ارتباط با مواردی از اپن بایت است که تحت درمان قرار نگیرند. هنگامی که کودک شما دچار مشکل اپن بایت باشد، احتمالاً با توجه به شدت مشکل اجتناب از خارج شدن غذا یا مایع در صورتی که زبان شکاف بین دندان‌های بالا و پایین را پر نکند، دشوار یا حتی برخی مواقع غیر ممکن خواهد بود. این وضعیت می‌تواند حتی شرایط مشکل اپن بایت را برای فرد تشدید کند.

چگونه می‌توان از برطرف شدن مشکل اپن بایت بدون نیاز به درمان خاص مطمئن شد؟


برای اطمینان از این موضوع لازم است معاینات ارتودنسی در سن ۷ سالگی بر روی کودک انجام شود. در حقیقت این سن بهترین زمان برای اطمینان از وجود فضای کافی برای رشد همه دندان‌های دائم در دهان و نیز بررسی رشد مناسب استخوان‌های فک می‌باشد. در این معاینه دندان‌پزشک می‌تواند نیاز به استفاده از روش‌های درمان پیشگیرانه را برای اصلاح مشکلات موجود مشخص کند یا درباره نیاز کودک به ادامه نظارت بر وضعیت دهان و دندان وی به صورت دوره‌ای برای تعیین زمان و چگونگی درمان ارتودنسی (در صورت نیاز) اظهارنظر نماید.

توجه داشته باشید در اکثر مواردی که مشکل اپن بایت به خودی خود برطرف نمی‌شود، نیاز به استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی برای اصلاح اپن بایت وجود دارد.

درمان

نحوه اصلاح اپن بایت به عوامل متعدد بستگی دارد. در ادامه برخی از ابزارها و روش‌های درمان مناسب برای اصلاح این نوع خاص از نامرتبی دندان‌ها توضیح داده شده‌اند.

بریس‌های ارتودنسی- همچون بریس‌های فلزی یا بریس‌های سرامیکی، پلاک‌های متحرک و نیز ابزارهای ارتودنسی نامرئی.

open-bite3

ابزار رلر (roller appliance)- این وسیله یک نوع ابزار لبه‌دار کوچک است که با یک سیم کوچک به دو بریس بر روی دندان‌های آسیاب بالای فک در انتهای دهان متصل می‌شود. به این ترتیب استفاده از این ابزار می‌تواند باعث شود زبان در محل مناسب قرار گرفته و از دندان‌های جلوی دهان دور باشد. لبه این ابزار همچنین می‌تواند باعث تقویت عضلات زبان شده و به آن‌ها در حفظ موقعیت مناسب برای زبان کمک کند.

blue-grass

هدگیر کشش از بالا- این نوع هدگیر یک ابزار ارتودنسی است که بر روی صورت فرد استفاده می‌شود و از طریق آن می‌توان موقعیت استخوان فک را اصلاح کرده و هماهنگی لازم را بین استخوان‌های فک بالا و پایین ایجاد کرد و در درمان به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین موثر میباشد . این ابزار در خارج از دهان و بر روی صورت استفاده شده و به فک بالا از یک طرف و از طرف دیگر به پشت و بالای سر متصل می‌شود. از این طریق می‌توان فشار وارد شده توسط ابزار به دندان‌ها و فک را تنظیم کرد.

open-bite5

گگ دهانی (Bite block)- این وسیله یک ابزار پلاستیکی است که بر روی دندان‌های آسیاب قرار گرفته و می‌تواند وضعیت این دندان‌ها و حرکت آن‌ها را به نحو مناسب تنظیم و اصلاح کند.

open-bite-6

نگهدارنده عمودی چانه- این ابزار به کنترل رشد ناحیه پایین صورت با جلوگیری از رشد چانه به سمت پایین و عقب کمک می‌کند. در حقیقت این الگوی رشد می‌تواند باعث عقب رفتگی چانه در بین افراد شود.

download

مینی اسکرو (mini anchors)- این ابزار می‌تواند برای اصلاح موقعیت دندان‌های عقب دهان بر روی فک بالا به منظور اصلاح خود به خود نگهدارنده عمودی چانه در فک پایین مورد استفاده قرار گیرد.

open-bite8

جراحی اپن بایت- استفاده از عمل جراحی گاهی اوقات تنها انتخاب برای دندان‌پزشک جهت درمان افرادی است که مشکل اپن بایت آن‌ها شدید است. علاوه بر این از جراحی معمولاً برای کودکانی استفاده می‌شود که فرآیند رشد استخوان‌های آن‌ها کامل شده باشد. در این روش جراح دهان موقعیت فک بالا را اصلاح کرده و استخوان فک را با استفاده از پلاک و پیچ در موقعیت جدید تثبیت می‌کند.

درمان‌های اضافی


در صورتی که مشکل اپن بایت کودک شما در نتیجه عادت‌های بد دهانی ایجاد شده باشد، لازم است همکاری نزدیک با سایر پزشکان متخصص در این ارتباط ایجاد گردد تا به این ترتیب بتوان مطمئن شد این عادت‌ها پس از تکمیل درمان اپن بایت باعث برگشت شرایط به حالت اولیه نمی‌شوند. برای مثال، استفاده از گفتار درمانی یا مایوفانکشنال تراپی (myofunctional therapy) برای اصلاح مشکل بیرون راندن زبان در بسیاری از موارد جهت دستیابی به بهترین نتایج ممکن لازم و ضروری است.

در صورتی که ترک عادت کودک شما در ارتباط با مکیدن انگشت دشوار است، ممکن است لازم شود از یک ابزار مخصوص برای از بین بردن احساس لذت‌بخش ناشی از مکیدن انگشت برای وی استفاده شود. هنگامی که این عادت کودک از بین رفت، می‌توان اقدامات درمانی لازم را برای رفع مشکل اپن بایت شروع کرد.