ارتودنسی در بزرگسالان

11

آيا کلمه ارتودنسي شما را به ياد نوجواني مي‌اندازد که دهانش پر از سيم‌هاي فلزي است؟ اگر اينگونه است، پس وقت آن رسيده که اين تصوير را در ذهن خود عوض کنيد.

امروزه افراد مختلف در هر سن و سالي دوست دارند که دندان‌هاي رديف و مرتبي داشته باشند. در واقع خيلي از بزرگسالان هم اميدوارند که بتوانند با استفاده از انواع ارتودنسی متحرک و ثابت به دندان‌هاي مرتب و لبخند زيبايي که هميشه آرزوي آن را داشته‌اند، دست پيدا کنند.

دندان‌هاي انسان امروزي استحکام و دوام بيشتري نسبت به نسل‌هاي گذشته پيدا کرده است. حتي تا يک نسل قبل هم خيلي افراد حتي به نگهداري و حفظ دندان‌هاي خود هم فکر نمي‌کردند، چه برسد به صاف و مرتب بودن آن! اما امروزه دغدغه‌هاي نسل ما ديگر از بحث ماندگاري دندان‌ها و نگهداري از آنها فراتر رفته است. مردم دوست دارند دندان‌هاي سالم‌تري داشته باشند، فک‌هاي آنها ناهنجاري نداشته باشد و به طور کلي دندان‌ها و چهره آنها زيباتر باشد.

ما در گروه دندانپزشکي و ارتودنسي ايده‌آل، علاوه بر بريس‌هاي ارتودنسي سنتي و مرسوم، بريس‌هاي نامرئي جديدتري از قبيل بريس‌هاي نامرئي شفاف (اينويزالاين) و بريس‌هاي مخفي جديد را نيز به شما عرضه مي‌کنيم. متخصصان باتجربه ما با همکاري شما، بهترين درمان‌ها و مراقبت‌ها را برايتان انجام مي‌دهند. همچنين در صورت نياز و براي راحتي بيشتر، ما مي‌توانيم از ساير همکاران در کلينيک ايده‌آل که تخصص‌هاي ديگري دارند دعوت کنيم تا جهت اقدامات درماني ديگري از قبيل درمان بيماري‌هاي پريودنتال و يا کشيدن و ايمپلنت دندان با ما همکاري کنند. کلينيک ما براي پاسخ به هر سؤال و تقاضايي در خدمت شما خواهند بود.

دلايل ارتودنسي در بزرگسالي


اگرچه زيبايي و جذابيت بيشتر مي‌تواند دليلي قابل قبول و شايد وادار کننده ما به انجام ارتودنسی بزرگسالان باشد، اما مسلماً بهداشت دهان و دندان و سلامت جسمي دليل بسيار مهم‌تري براي انجام اين کار است. شايد شما هم در کودکي نياز به ارتودنسي داشته‌ايد، اما به هر دليلي فرصت اين کار براي شما فراهم نبوده است و حالا که به سن بزرگسالي رسيده‌ايد هنوز هم از بعضي مشکلات که با استفاده از ارتودنسي قابل درمان است، رنج مي‌بريد. شايد هم در کودکي نيازي به ارتودنسي نداشته‌ايد، اما حالا که سن شما بيشتر شده، مشکل دندان‌هاي شما هم شديدتر شده است. در برخي افراد، دندان‌ها به مرور زمان جابه‌جايي بيشتري دارند و ممکن است روند طبيعي رشد استخوان‌هاي فک نيز باعث شديدتر شدن ناهنجاري فک و دندان‌هاي شما شود.

در هر صورت به هر دليلي که تاکنون از ارتودنسي استفاده نکرده‌ايد، نبايد اجازه دهيد که مشکلات و ناهنجاري‌هاي فک و دندان شما بيش از اين به صورت درمان نشده رها شود.

در اينجا فقط به چند مورد از خطراتي که کج بودن دندان‌ها، شلوغي دندان‌ها، جلو بودن فک بالايي يا پاييني، ناهنجاري‌هاي مفصل فک و موقعيت غيرطبيعي فک‌ها مي‌تواند براي سلامتي و بهداشت شما به همراه داشته باشد را ذکر مي‌کنيم:

 • سردرد
 • گوش‌درد
 • مشکل در جويدن غذا، تکلم و يا گاز زدن
 • مشکلات گوارشي روده و معده به خاطر ناتواني در جويدن غذا به طور مناسب
 • درد فک‌ها
 • مشکل در تميز کردن مناسب دندان‌ها که منجر به تشکيل پلاک و جرم بر روي دندان‌ها و تجمع ذرات غذا در بين آنها مي‌شود.
 • افزايش بروز پوسيدگي دندان و بيماري‌هاي لثه (پريودنتال)
 • تحليل رفتن سريع لثه‌ها و استخوان دندان
 • ساييدگي نامنظم ميناي دندان
 • درد در ناحيه صورت
 • بروز بيماري‌هاي مفصل فک (يا بيماري‌هاي TMD که اغلب به اشتباه TMJ ناميده مي‌شود)

اگر اين خطرات را براي سلامتي خود جدي بگيريم، متوجه مي‌شويم که ارتودنسي در واقع يک سرمايه‌گذاري ارزشمند براي سلامتي و بهداشت ما در دراز مدت خواهد بود. داشتن دندان‌هاي صاف و مرتب براي چندين سال و بهبود قابل ملاحظه بهداشت دهان و دندان و افزايش سلامت جسمي شما مسلماً ارزش آن را دارد که تا يکي دو سال درد و ناراحتي مختصر و موقتي ارتودنسي را تحمل کنيد و هزينه‌هاي آن را بپردازيد.

انجام ارتودنسی در بزرگسالان مي‌تواند دندان‌هاي نامرتب شما را صاف و مرتب کند، فک‌هاي شما را هم‌رديف و منطبق بر هم نمايد، شلوغي دندان‌ها را برطرف کند و فاصله زياد بين دندان‌هاي شما ر از بين ببرد.

نکات پيش از انجام ارتودنسي


در طول دوره درمان ارتودنسي شما مجبوريد به دفعات مکرر به دندانپزشک خود مراجعه کنيد، بنابراين قبل از شروع درمان سعي کنيد دندانپزشکي را انتخاب کنيد که با او احساس راحتي بيشتري داشته باشيد.

مهم‌ترين نکاتي که لازم است در اولين جلسه ملاقات با پزشک يا در جلسه مشاوره قبل از درمان در نظر داشته باشيد عبارت است از:

 • کدام روش ارتودنسي براي درمان مشکل من مناسب‌تر است؟
 • بريس‌هاي ارتودنسي را تا چه مدتي بايد استفاده کنم؟
 • در مدتي که بريس‌ها در دهان من قرار دارد، چگونه بايد از دندان‌هاي خود مراقبت کنم؟
 • چند وقت يک بار لازم است براي ويزيت به مطب دندانپزشکي مراجعه کنم؟
 • هزينه درمان من چقدر است؟
 • آيا مطب يا کلينيک شما شرايط و تسهيلاتي براي پرداخت هزينه‌هاي درمان در نظر گرفته است؟
 • آيا بيمه درماني من در کلينيک شما پذيرفته مي‌شود؟
 • بعد از برداشتن بريس‌هاي ارتودنسي چه اتفاقي خواهد افتاد؟

نکات بعد از انجام ارتودنسي


 • مراقب غذاي خود باشيد. نکته مهمي که بايد به آن دقت کنيد اينکه غذاي شما نبايد سخت، خشک و چسبنده باشد، زيرا باعث شکسته شدن براکت‌ها مي‌شود.
 • زمان مسواک زدن و کشيدن نخ دندان بايد بيشتر از قبل باشد. به طور کلي با وجود لوازم ارتودنسي در دهان شما، مراقبت و بهداشت دهان و دندان مشکل‌تر از گذشته خواهد بود.

مسلماً وقتي که دندان‌هاي شما صاف‌تر و مرتب‌تر باشد، تميز کردن آنها هم راحت‌تر خواهد بود. اما اين نبايد باعث شود که در درمان ارتودنسي خود سهل‌انگاري کنيد.

اغلب مردم تصور مي‌کنند که وقوع مکرر بيماري‌هاي پريودنتال در آنها به خاطر شلوغي و نامرتب بودن دندان‌هايشان است. اين افراد فکر مي‌کنند که اگر دندان‌هاي صاف و مرتبي داشته باشند، ديگر به بيماري‌هاي پريودنتال دچار نخواهند شد، در حالي که شواهد علمي اين مطلب را تأييد نمي‌کند!

نکته: اگر شما کار تميز کردن دندان‌ها را به خوبي و به شيوه درست آن انجام نمي‌دهيد، ارتودنسي هم نمي‌تواند مشکل شما را حل کند. بنابراين چه بريس‌هاي ارتودنسي در دهان شما باشد و چه نباشد، سعي کنيد خوب مسواک بزنيد. هرچقدر در حالت عادي بيشتر به مسواک زدن اهميت بدهيد و براي آن وقت بگذاريد، بعداً تميز کردن بريس‌هاي ارتودنسي هم براي شما راحت‌تر خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت‌های حین و بعد از ارتودنسی ، لطفا کلیک کنید.

انتخاب روش ارتودنسي


براي مرتب کردن دندان‌ها روش‌هاي متعددي وجود دارد. روش ارتودنسی در بزرگسالان که براي درمان شما انتخاب مي‌شود بستگي به آن دارد که دندان‌هاي شما بايد در چه جهتي حرکت کنند تا صاف و مرتب شوند.

بريس‌هاي معمولي و سيمي با اعمال يک نيروي ملايم بر روي دندان‌هاي شما، به مرور زمان آنها را به طرف جايگاه درست خود حرکت مي‌دهند. دندانپزشک شما براکت‌هاي ارتودنسي را بر روي سطح جلويي دندان‌هاي شما مي‌چسباند و آنها را با يک سيم به هم متصل مي‌کند. سپس هر ۴ تا ۶ هفته يک بار اين سيم را مي‌کِشد و سفت‌تر مي‌کند. به اين ترتيب نيرويي که به دندان‌هاي شما وارد مي‌شود، دندان‌ها يا فک يا هر دو آنها را به جاي درست خود منتقل مي‌کند.

طول دوره درمان شما به روش ارتودنسي مورد استفاده بستگي دارد، اما به طور کلي براي بزرگسالان اين بريس‌ها بايد به مدت ۱۸ ماه تا ۳ سال در دهان قرار داشته باشد.

بريس‌هاي فلزي

اين بريس‌ها فلزی اصولاً به منظور جابه‌جا کردن دندان‌ها ساخته شده‌اند. اگر هدف شما از ارتودنسي آن است که فاصله زياد بين دندان‌هاي خود را حذف کنيد، اين بريس‌ها مي‌تواند بهترين گزينه براي شما باشد.

12

بريس‌هاي سراميکي

اگر دوست نداريد که وقتي لبخند مي‌زنيد، بريس‌هاي فلزي در دهان شما ديده شود، مي‌توانيد از بريس‌هاي سراميکي استفاده کنيد. براکت‌هاي سراميکي همرنگ دندان‌هاي شما هستند و خيلي کمتر به چشم مي‌آيند. اما معمولاً هزينه آن بيشتر از بريس‌هاي فلزي است.

13

ارتودنسي لينگوال يا مخفي

در ارتودنسي لينگوال يا مخفي براکت‌ها به جاي آنکه بر روي سطح جلويي دندان‌ها چسبانده شود، به پشت آن چسبانده مي‌شود تا بريس‌هاي فلزي بر روي دندان‌ها ديده نشود.

14

رديف‌کننده‌هاي شفاف (الاينرها)

با استفاده از اين رديف‌کننده‌هاي پلاستيکي و شفاف که بر روي دندان‌هاي شما قرار مي‌گيرد، ديگر نيازي به براکت و سيم نخواهيد داشت. اين وسيله را مي‌توانيد در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشيدن نخ دندان از دهان خود خارج کنيد. اما عيب بزرگ آن اين است که به دندان‌هاي شما نمي‌چسبد و احتمال گُم شدن آن زياد است.

15

ونيرها (لامينت)

لايه‌‌ها يا پوسته‌هاي نازکي به رنگ دندان و از جنس پُرسلاين هستند که بر روي بقاياي دندان‌هاي شکسته يا پوسيده قرار داده مي‌شود. استفاده از ونير، راهکاري براي درمان دندان‌هاي کوچک، شکسته يا پوسيده مي‌باشد.

ونير وسيله‌اي است که با استفاده از آن مي‌توانيد به سرعت و بدون نياز به حرکت دادن دندان‌ها، زيبايي را به لبخند خود بازگردانيد. اما اين روش هم هزينه نسبتاً زيادي دارد. در برخي از موارد ممکن است دندانپزشک قسمتي از دندان اصلي شما را بتراشد تا بتواند ونير را بر روي آن نصب کند.

16

نتايج پس از ارتودنسي


جابه‌جا کردن دندان‌هاي بزرگسالان نمي‌تواند مانند کودکان و نوجوانان، با سرعت و بدون درد انجام شود. بنابراين بايد انتظار کمي درد در اوايل دوره درمان و در زمان تنظيم بريس‌ها را داشته باشيد. علاوه بر آن هنگامي که بريس‌ها را به تازگي نصب کرده‌ايد، ممکن است براي صحبت کردن و غذا خوردن کمي مشکل داشته باشيد. اما اين ناراحتي‌ها معمولاً تا چند روز بعد از نصب يا تنظيم بريس‌ها بيشتر طول نمي‌کشد و در صورت لزوم، براي تسکين آن مي‌توانيد از داروهاي مسکن بدون نسخه استفاده کنيد.

بهداشت و سلامت ضعيف لثه‌ها مي‌تواند باعث شکسته شدن و خرابي بريس‌هاي ارتودنسي شود. اگر شما در حال حاضر به هر گونه بيماري لثه مبتلا هستيد، پس حالا وقت مناسبي براي انجام ارتودنسي نيست. البته اين به معني آن نيست که شما اصلاً نمي‌توانيد ارتودنسي انجام دهيد، بلکه لازم است ابتدا بيماري لثه‌هاي شما درمان شود و سپس براي ارتودنسي اقدام کنيد. به خاطر داشته باشيد که حتي اگر هم سن شما زياد شود، براي داشتن يک لبخند زيبا هيچ گاه دير نيست.

رعايت بهداشت دهان و دندان در طول مدتي که بريس‌هاي ارتودنسي در دهان شما قرار دارد، از اهميت بسيار زيادي در موفقيت درمان برخوردار است. اگر شما از بريس‌هاي فلزي مرسوم استفاده مي‌کنيد، ذرات غذا و پلاک‌ها مي‌تواند به راحتي در بين لثه‌ها و دندان‌هاي شما گير بيفتد. براي جلوگيري از اين حالت بايد دستورات دندانپزشک خود در مورد نحوه مسواک زدن و کشيدن نخ دندان را به دقت رعايت کنيد. سعي کنيد قند و شيريني کمتر مصرف کنيد تا دندان‌ها و بريس‌هاي شما سالم‌تر بماند. رعايت دقيق و اصولي بهداشت دهان و دندان باعث جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها و کلسيفه شدن يا تشکيل لکه‌هاي سفيد رنگ بر روي سطح آنها مي‌شود. در پايان دوره درمان که بريس‌ها را برمي‌داريد، اين لکه‌‌هاي سفيد از نظر زيبايي دندان‌ها مشکل‌ساز خواهد بود.

هزينه‌ها


افراد بزرگسال به طور ميانگين به مدت ۱۲ تا ۲۰ ماه از بريس‌هاي ارتودنسي استفاده مي‌کنند و بايد گفت که ارتودنسی در سن بالا هزينه نسبتاً بالايي دارد. اغلب بيمه‌هاي درماني هم هزینه ارتودنسی در بزرگسالان (افراد ۱۸ سال به بالا) را پوشش نمي‌دهند.