ارتودنسی سریع چیست : روش ها و هزینه

Untitled
بسیاری از بزرگسالان تمایلی به استفاده از بریس‌ها، یا دستگاه‌های ارتودنسی نداشته و نمی‌خواهند برای صاف کردن دندان‌هایشان وقت و هزینه صرف کنند. اما برای کسانی که می‌خواهند اکلوژن‌شان را اصلاح کنند، ارتودنسی ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد. ارتودنسی راه بسیار خوبی برای اصلاح مشکلات بایت و برخی مشکلات زیبایی دندان‌ها است. البته، اگر مشکل بایت ندارید و تنها می‌خواهید لبخند زیباتری داشته باشید، استفاده از مزایا ارتودنسی سریع بهترین گزینه برای شما است.

شما هم می‌توانید کاندیدای کاملاً مناسبی برای ارتودنسی سریع، که در واقع اصلاً ارتودنسی نیست، باشید. این نوع درمان، که توسط پزشکان ما ارائه می‌شود، تنها در چند جلسه قابل انجام بوده و بیشتر، بیمارانی تمایل به انجام آن دارند که وقت محدودی داشته و نمی‌خواهند تحت مراقبت‌های بلند مدت ارتودنسی قرار بگیرند. در مواردی که دندان‌ها تنها کمی کج بوده یا فاصله زیادی بین آن‌ها وجود دارد، می‌توانیم با استفاده از ونیرها یا روکش‌های پروسلینیِ دارای شکل و زاویه مناسب، هم ترازی و وضعیت قرارگیری دندان‌هایی که دارای مشکل هستند را نسبت به سایر دندان‌ها اصلاح کنیم. این کار باعث متقارن‌تر و مرتب‌تر شدن لبخند می‌شود.

چرا ارتودنسی سریع به ارتودنسی سنتی ترجیح داده می‌شود؟


در ارتودنسی دندان به روش سنتی حرکت دندان‌ها به وضعیت آناتومیک صحیحشان به روش محافظه‌کارانه‌تری صورت می‌گیرد زیرا این نوع ارتودنسی برای مواردی انجام می‌شود که در آن‌ها نیازی به تغییر آناتومی دندان‌ها نیست، و اگرچه ارتودنسی سنتی یکی از مؤلفه‌های مهم و ضروری درمان‌های دندانپزشکی است، اما بسیاری از بیماران بزرگسال به دلایل زیر ارتودنسی سریع را انتخاب می‌کنند:

- زمان: در ارتودنسی سنتی، دستیابی به نتیجه مطلوب یک سال یا بیشتر طول می‌کشد. این نوع ارتودنسی دندان ها را سفید نکرده و رنگ و شکل آن‌ها را تغییر نمی‌دهد.

- بیماری‌های لثه: این مشکل می‌بایست قبل از انجام هرگونه کاری با مقیاس ارتودنسی سنتی بر روی دندان‌ها رفع شود. در مواردی که استخوان تحلیل رفته است، استفاده از ارتودنسی سنتی، به دلیل حرکت دادن دندان‌ها، می‌تواند وضعیت را بدتر کند. حرکت کردن دندان‌ها میزان تحلیل استخوان، شلی دندان‌ها، تحلیل ریشه و پسرفت بافت لثه را بیشتر می‌کند.

- پوسیدگی دندان: وجود مواد ترمیمی قدیمی در دندان: هنگامی که یکی از دندان‌ها پوسیده است یا مواد ترمیمی قدیمی (مانند یک روکش یا یک کامپوزیت دندانی قدیمی) در دندان وجود دارد که نیاز به تعویض دارد، معمولاً ترمیم مجدد دندان و هم‌تراز کردن دندان‌ها برای بیمار آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

- اصلاح بایت: دندان‌ها در طول زمان ساییده می‌شوند (خصوصاً دندان‌های کسانی که دچار دندان قروچه هستند). این ساییدگی باعث از دست رفتن چیزی به نام بُعد عمودی می‌شود که این موضوع روی بایت تأثیر منفی دارد. یک دندانپزشک زیبایی خوب علاوه بر دادن ظاهری بی‌عیب و نقص به دندان‌هایتان، می‌تواند ارتفاع از دسته رفته آن‌ها را نیز جبران کند. با این کار پوست اطراف دهان صاف‌تر و چروک‌های آن نیز کمتر می‌شوند که این ظاهر چهره را جوان‌تر می‌سازد. با ارتودنسی سریع نمی‌توان ساختار از دسته رفته دندان را ترمیم کرد.

ارتودنسی سریع چگونه انجام می‌شود؟


ارتودنسی سریع با استفاده از چند نوع درمان دندانپزشکی زیبایی در یک زمان نسبتاً کوتاه لبخندی سفید، شاداب و مرتب را به شما می‌دهد. در ارتودنسی سریع، بسته به شدت مشکل لبخند بیمار، معمولاً به ۲ تا ۳ جلسه درمان، تا ۲ تا ۳ برابر این تعداد جلسات، نیاز است. ارتودنسی سریع به ندرت با عوارض ارتودنسی سریع همراه است.از عوارض ارتودنسی سریع می تواند به عفونت‌های باکتریایی اشاره کرد که گاهی پس از عمل بروز می‌یابد و به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است. مراجعه به متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه برای انجام ارتودنسی سریع بسیار مهم است. چنانچه متخصص تبحر کافی نداشته باشد، ونیر بیش از اندازه بزرگ یا کوچک خواهد بود یا رنگ آن نسبت به بقیه دندان‌ها تفاوت چشمگیری خواهد داشت. حال آن که اگر ارتودنسی سریع را به دستانی ماهر بسپارید، ونیر چنان طبیعی خواهد بود که به سختی می‌توان آن را از دندان‌های طبیعی تشخیص داد.

روش‌هایی که برای ارتودنسی سریع بکارمیروند


حال بیایید به روش‌های دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده برای ارتودنسی سریع نگاهی بیندازیم:

ونیرهای پروسلینی

این یکی از برجسته‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده در ارتودنسی سریع است. ونیرهای پروسلینی، پوسته‌های سفارشی نازکی از جنس پروسلین هستند که (پس از کمی آماده‌سازی دندان‌ها) به دندان‌های موجود متصل می‌شوند. این ونیرها، ابزار ترمیمی با دوامی هستند که می‌توانند رنگ، شکل و اندازه دندان‌هایتان را عوض کنند. ونیرهای پروسلینی عموماً بر بالای دندان‌های جلویی بالا، و گاهی اوقات، دندان‌های جلویی پایین، قرار می‌گیرند. این ونیرها در مواردی بهترین جواب را می‌دهند که به تغییر کمی در هم‌ترازی، شکل و رنگ دندان‌ها نیاز باشد. برای ارزیابی میزان تأثیر ونیرها در اصلاح مشکل دندان‌ها می‌بایست یک سری مدل‌های اولیه از دندان‌ها ساخته شود.‌ اگر اقدامات تشخیصی نشان دهد که مشکل دندان‌ها خیلی شدید است، می‌بایست از روش اصلاحی دیگری استفاده شود. بنابراین، ونیرهای پروسلینی برای مواردی مناسبند که در آ‌ن‌ها دندان‌ها ناهم‌ترازی محدودی داشته و/یا بیمار علاوه بر مرتب شدن دندان‌ها می‌خواهد رنگ و شکل آن‌ها را نیز تغییر دهد.

dss

روکش دندان زیرکونیوم و پروسلینی

این نوع روکش‌های دندان در حال حاضر زیباترین روکش‌های عرضه شده در دندانپزشکی‌ها هستند. آن‌ها از پروسلین‌های دندانپزشکی جدیدی با مقاومت و درجات زیبایی مختلف ساخته می‌شوند. اگر ساخت و نصب روکش‌های پروسلینی به درستی انجام شود، هیچ کس نمی‌تواند آن‌ها را از دندان‌های واقعی تشخیص دهد. استحکام، رنگ و خواص انعکاس نور پروسلین‌های مدرن بسیار به شبیه به دندان‌های واقعی است. می‌توان از روکش‌های پروسلینی برای رفع مشکلات هم‌ترازی بایت و مشکلات تغییر هم‌ترازی دندان‌های جلویی که به دلیل شدید بودن با ونیرهای پروسلینی قابل رفع نیستند استفاده کرد.

wdss

کامپوزیت دندان

این روش دندانپزشکی زیبایی برای بستن فاصله بین دندان‌ها، پوشاندن یک نقص سطحی، یا تغییر شکل دندان مناسب است. کامپوزیت دندانی در کوتاه مدت بسیار ارزانتر تمام شده، اما به دلیل تغییر رنگ (لکه زدن) و لب‌پریدگی، مکرراً به تعویض نیاز پیدا می‌کند. روکش‌ها یا ونیرهای پروسلینی تغییر رنگ نداده و نسبت به شکستگی مقاومند. با این حال، کامپوزیت‌های دندانی در زمینه بستن فاصله بین دندان‌ها و تغییر اندازه، رنگ و شکل یک یا چند دندان به خوبی ونیرها عمل می‌کنند.

wddss

چه کسانی می‌توانند از ارتودنسی سریع استفاده کنند


ارتودنسی سریع برای همه مناسب نیست و این مورد از معایب ارتودنسی سریع محسوب می شود. این تکنیک می‌تواند برای کسانی که از ظاهر لبخند خود ناراضی بوده و به چیزی بیش از سفید کردن دندان‌ها نیاز دارند، جواب بدهد. اگر روش‌های سنتی ارتودنسی جوابگوی نیازهایتان نیست، ارتودنسی سریع گزینه‌ بی‌نظیری برای شما خواهد بود.
تنها ظرف چند هفته صاحب لبخند زیبایی خواهید شد، البته باید بدانید که، به مرور زمان برخی از این درمان‌ها، به خاطر شکستن ونیر یا روکش نصب شده و یا پوسیدگی دندان، می‌بایست تکرار شوند. به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و دندان، اساس حفظ نتیجه تمامی درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است. اگر می‌خواهید ترمیم‌های انجام شده دوام داشته باشند، می‌بایست دندان‌هایتان را مسواک زده، نخ بکشید، با آب بشویید و به طور مرتب برای معاینه و تمیز کردن تخصصی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی سریع


ارتودنسی سریع می‌تواند تنها برای دندان‌های بالا یا برای هر دو ردیف بالا و پایین انجام شود. هزینه این نوع درمان با توجه به تعداد دندان‌های مورد درمان و نوع ونیر مورد استفاده تعیین می‌شود.